X

اپراتور تاور کرین

۰۹۱۲۶۵۰۶۷۸۲ مدیر فنی (سرکار خانم مهتابی)
اپراتور تاورکرین
تاور کرین یک وسیله بزرگ برای پروژه های همرانی است و کنترل آن نیازمند یک فرد با نام اپراتور اور کرین میباشد که باید دارای گواهینامه تاور کرین باشد و در این زمینه مهارت و تجربه داشته باشد و نکاتی را بداند که در این مقاله گفته شده است
ونوس کرین
ونوس کرین

همانطور که میدانید تاور کرین یکی از تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی است که در پروژه های عمرانی بزرگ و ساخت و ساز ها استفاده میشود و کاربرد های زیادی هم دارد.

کسی که بتواند این دستگاه عظیم را کنترل کند ، راننده یا اپراتور تاور کرین نام دارد که قبل از هر کاری باید گواهینامه تاور کرین را بگیرد و همچنین مهارت و تجربه لازم را داشته باشد.

در این مقاله با تمامی این نکات و هر آنچه که باید بدانید آشنا خواهید شد.

 

تاور کرین

تاور کرین

تاور کرین یا همان جرثقیل ساختمانی و برجی یکی از انواع جرثقیل ها در سایزی بسیار بزرگ است که برای پروژه های ساخت و ساز ساختمان هایی در ارتفاع بالا و برج سازی استفاده میشود.

این وسیله کاربردی معمولا برای پل سازی ها، سد سازی ها، سیلو سازی ها، ساختمان سازی ها و … استفاده می شود و این دستگاه قادر است تا ابزار و وسایل و تجهیزات سنگین مثل آهن آلات را در ارتفاعات بالا و شعاع های مختلف جابجا و حمل کند.

این دستگاه دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن مدل ها دارای مشخصات و ویژگی ها و مزایا و معایب و سایز های مختلفی هستند و فردی که از نشستن در ماشین های سنگین در ارتفاعات بالا نمیترسد و حتی از این کار لذت میبرد میتواند در صورت تمایل اقدام برای گرفتن گواهینامه و تبدیل شدن به یک اپراتور حرفه ای کند.

در ادامه با این مورد بیشتر آشنا خواهید شد...

 

اپراتور تاور کرین

اپراتور تاور کرین

اگر فردی علاقه مند به کار های عملی تخصصی باشد و در برابر ماشین ها و وسایل سنگین آرامش خود را حفظ کند و همچنین نسبت به ماندن در ارتفاعات حتی بالاتر از پرندگان مشکلی نداشته باشد ، شرایط تبدیل شدن به یک اپراتور تاور کرین را بعد از گرفتن گواهینامه و داشتن و مهارت و تجربه را دارد.

اپراتور تاور فردی است که به کنترل جرثقیل برجی میپردازد و کار های مربوط به کنترل و انجام کار های ساختمانی را انجام میدهد.

شاید گفتن این مورد آسان باشد اما عمل کردن و قرار گرفتن در این شرایط کار سختی است و هر کسی از پس آن بر نمی آید و برای تبدیل شدن به یک اپراتور حرفه ای و فعال باید یک سری موارد در نظر گرفته و رعایت شود.

شاید برای افراد زیادی سوال باشد که اپراتور جرثقیل برجی چه مشخصات و ویژگی هایی دارد و چگونه میتوان به یک اپراتور فعال و کاربلد تبدیل شد؟

این سوالی است که ذهن افراد زیادی را مشغول کرده است و در پاسخ باید به این سوال باید گفت که فردی که علاقه مند به کار عملی باشد ، از ارتفاع نترسد و همچنین علاقه به رانندگی با ماشین های سنگین داشته باشد و مهم تر از همه اینکه از مسائل فنی ، طراحی و ساختمان سازی اطلاع داشته باشد میتواند در این زمینه موفق باشد البته قبل از شروع به کار باید در گواهینامه اپراتوری را دریافت کند که برای این کار به موسسات مراجعه کرد و بعد از گذراندن دوره های آموزشی ، آزمون مخصوص را انجام داد و در صورت قبولی شروع به کار برای کار آموزی و بعد از آن به صورت فعال و حرفه ای در شرکت های مختلف فعالیت کرد.

بعد از گذراندن این دوره ها و گرفتن مجوز رسمی و نهایی میتوانید به هدف خود یعنی تبدیل شدن به یک اپراتور حرفه ای برسید.

نکته مهم این شاید برخی افراد فکر کنند این شغل هم مانند سایر شغل های این چنینی نیاز به مدرک تحصیلی ندارد و با هر شرایط تحصیلی میتوان وارد این حرفه شد اما اصلا اینطور نیست و این تخصص بر خلاف سایر موارد نیازمند مدرک تحصیلی دیپلم میباشد.

 

شرایط گرفتن گواهینامه اپراتوری تاور کرین

گواهینامه اپراتوری تاور کرین

 • یکی از مهمترین این شرایط داشتن صحت و سلامت روحی و روانی می باشد
 • دومین شرط لازم برای این کار داشتن صحت و سلامت فیزیکی و همچنین صحت و سلامت قوای شنوایی و بینایی عالی می باشد .
 • نداشتن ترس از ارتفاع و توان جسمانی بالا رفتن از ارتفاع یکی دیگر از شرایط داشتن این شغل است
 • گذرراندن دوره اموزشی لازم در خصوص اصول باربرداری و تجهیزات باربرداری و ایمنی باربرداری
 • گذراندن دوره عملی کار با تاور کرین

 

mail مطالب پیشنهادی : نصب تاور کرین ، تعمیرات تاور کرین

 

گواهینامه اپراتور تاور کرین

گواهینامه تاور کرین

گواهینامه کنترل جرثقیل برجی یکی از گواهینامه های تخصصی است که این گواهینامه هم به صورت داخلی وجود دارد و هم به صورت بین المللی که برای گرفتن هر یک از آنها باید به موسسات مربوطه مراجعه کنید و دوره هایی که در ادامه ذرک میکنیم بگذرانید و نکاتی که میگوییم را رعایت کنید.

در کلاس های مربوطه و دوره های آموزشی شرکت کنید

همانطور که میدانید قبل از شروع به کار در هر زمینه ای باید علم و دانش مخصوص را دریافت کنید و همچنین با اصطلاحت و نکاتی که در این صنف موجود است به طور کامل آشنا شوید و برای داشتن این شرایط باید دوره های لازم را بگذرانید.

در این دوره ها با خواندن طرح ها، نصب مصالح ساختمانی و تشخیص کدهای ساخت و ساز و ... آشنا خواهید شد.

شرکت در برنامه های آموزشی عملی

بعد از گذشت از کلاس های تئوری حالا نوبت به مرحله کلسا های آموزشی عملی میرسد که در این دوره چن هفته یا چند ماهه قوانین ایمنی و مراقبت از جرثقیل و سایر موارد عملی آشنا خواهید شد.

کارآموزی

بعد از گذراندن کلاس های آموزشی تئوری و عملی حالا و قبولی در آنها حالا نوبت به محک زدن فرد میرسد.برای کارآموزی باید با اپراتور های محلی تاور کرین تماس بگیرید و در رابطه با کارآموزی با آنها صحبت و مشورت و درخواست کارآموزی کنید و در این دوره هم شرکت کنید و به طور کامل کار با تاور کرین را یاد بگیرید.

فرم و فیزیک بدنی خود را حفظ کنید

شما برای کار در این زمینه نیاز به داشتن سلامت بالا و قدرت شنوایی بالا دارید.

توجه : اگر سابقه صرع یا عدم کنترل فیزیکی دارید، قادر به کسب مدرک نخواهید بود.

امتحان نهایی با دستگاه شبیه ساز تاور کرین

موسساتی که خدمات آموزش و اخذ گواهینامه را ارائه میدهند حتما باید دستگاه های شبیه ساز تارور کرین باشند تا بعد از گذراندن دوره های ذکر شده ، با این دستگاه ها امتهان نهایی را بگیرند.

فردی که در این امتحان قبولی را بگیرد ، گواهینامه را دریافت میکند و میتواند به صورت رسمی در شرکت های مختلف مشغول به کار شود.

 

مهارت های مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه تاور کرین

راننده تاور کرین

 1. فنی و دانش ماشین آلات و ابزار که شامل طراحی ، موارد استفاده، تعمیر و نگه داری می شود.
 2. آموزش و کاراموزی.  اطلاع داشتن از اصول و متدهایی برای برنامه های اموزشی و آموزش طراحی، تدریس و آموزش به صورت فردی و گروهی و بررسی تاثیر اموزش بر روی فرد.
 3. علم ریاضی. شامل دانش حساب، جبر، هندسه، حساب دیفرانسیل و انتگرال، امار و برنامه های کاربردی
 4. علم ساخت و ساز.  علم مواد، متد و ابزاری که در ساخت و ساز و یا تعمیر یک خانه ، ساختمان و یا ساختارهای دیگر مانند بزرگراهها و جاده ها استفاده می شود.
 5. امنیت عمومی.  دانش تجهیزات مناسب، پروسیجرها و استراتژیها افزایش تاثیر گذاری ، شرایط و عملیات امنیتی برای حفاظت از افراد، داده ها، افراد، املاک و موسسات .
 6. زبان انگلیسی.  دانش ساختار و متون انگلیسی که شامل معنی، اسپل کردن، قوانین ترکیب و گرامر می شود.
 7. کنترل و مدیریت.  دانش تجاری و مدیریت اصولی که در طرحهای استراتژی وجود دارد ، منابع و مدل منابع انسانی، تکنیک رهبری و همکاری بین افراد و منابع.
 8. حمل و نقل.  دانش اصول و متدهای حرکت دادن افراد و یا اجسام در هوا ، ریل، دریا و جاده که شامل هزینه و منفعت می شود.
 9. خدمات مشتری.  دانستن اصول و فرایندهایی برای ارائه ی خدمات به مشتریان که شامل ارزیابی نیازهای مشتری،  داشتن استانداردهای کیفیت برای ارزیابی و دادن خدمات مشتری.

 

دوره آموزشی تاور کرین

آموزش رانندگی تاور کرین

همانطور که گفته شد و میدانید برای کنترل تاور کرین فردی به نام اپراتور یا راننده لازم است که وظیفه آن کار های مرتبط با کترل و باربری و جابجایی تجهیزات میباشد که برای این کار ها لازم است تا فرد پیش شرایط هایی را داشته باشد  که از این پیش شرایط ها میتوان به آموزش های تئوری، آموزش های عملی و …  اشاره کرد.

اما نکته مهم برای گذراندن دوره های آموزشی این است که باید حداقل مدرک تحصیلی شما دیپلم باشد تا بتوانید برای شرکت در دوره های آموزشی تاور کرین و اخذ گواهینامه اقدام کنید.

مورد دیگر این است که برخی موسسات، کلاس هایی برای دانش تئوری و عملی کار با ماشین آلات سنگین و مهارت های اساسی ساخت و ساز در اختیار علاقه مندان به کار با تاور کرین قرار می دهند.

بعد از این دوره های گفته شده هم فرد باید در دوره های کارآموزی شرکت کند تا بتواند مدارک و گواهینامه را دریافت کند که این دوره هم بین چند هفته تا چند ماه زمان میبرد تا فرد کاملا آموزش دیده شود.

در دوره های آموزشی اپراتوری تاور کرین معمولا نحوه دستیابی به اطلاعات وسیله، کار با تاور کرین، نگهداری تاوری کرین و … به شخص آموزش داده خواهد شد.

 

حقوق و درآمد راننده تاور کرین

حقوق اپراتور تاور کرین

هرکسی وقتی وارد هر صنف شغلی میشود یکی از مهم ترین موارد برایش حقوق و درآمد است.

همانطور که گفته شد اپراتور و راننده تاور کرین فردی است با دانش و مهارت و تجربه که وظیفه کنترل تاور و انجام یک سری کار ها با این دستگاه را دارد که باید در تمامی مراحل کار دقت و توجه بسیار بالایی داشته باشد و در نتیجه کار آسانی نیست.

این افراد برای وارد شدن به این تخصص علاوه بر داشتن مدرک دیپلم باید گواهینامه پایه یک برای ماشین های سنگین هم داشته باشند.

میزان حقوق این اپراتور ها حدودا بین 2 میلیون تا 5 میلیون است اما به طور دقیق مشخص نیست و بستگی به مهارت و مخصوصا تجربه افراد دارد و معمولا کارفرمایان به دنبال افراد با تجربه و کاربلد تر هستند.

 

enlightened مطالب مرتبط : آسانسور کارگاهی ، قیمت تاور کرین

 

نکاتی که اپراتور (راننده) تاور کرین باید رعایت کند

 1. پیش از شروع به کار، دفترچه حاوی نکات و دستورالعمل قسمت اپراتور را مطالعه و طبق دستورالعمل اموزش ببینید.
 2. بهتر است قبل از شروع کار با محیط و شرایط کاری آشنا شوید.
 3. در هنگام بالا و پایین رفتن از پلکان از کفش، کلاه ایمنی، دستکش و کمربند استفاده کنید.
 4. پیش از شروع به کار از حضور ریگر ماهر و آشنا به علایم ریگری اطمینان حاصل نمایید.
 5. پیش از شروع به کار محوطه را از افراد متفرقه خالی و محوطه را محصور کنید.
 6. پیش از شروع به کار موانع محدود کننده حرکت تاور را بررسی نمایید و در هنگام کار آن ها را مدنظر داشته باشید.
 7. فقط در صورتی شروع به کار کنید که از نور کافی و میدان دید مناسبی برخوردار باشید.
 8. بهتر است در هنگام کار از کشیدن سیگار، استفاده از تلفن همراه، خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.
 9. اگر احساس خستگی، خواب الودگی یا هر نوع کسالت دارید و یا از داروهای خواب آور استفاده کردید، از کار با دستگاه خودداری نمایید.
 10. همیشه کف کابین را خشک و تمیز نگه داشته و از قرار دادن وسائل غیرضروری در کابین پرهیز نمایید.
 11. وجود کپسول آتش نشانی مناسب و شارژ شده در کابین ضروری است. همچنین طرز استفاده از کپسول را یاد بگیرید.
 12. به دلیل گیر کردن لباس هاس گشاد، دستبند و زیور الات به اهرم ها بهتر است از پوشیدن آن ها بپرهیزید.
 13. علائم هشداردهنده نصب شده روی دستگاه را جدی بگیرید.
 14. هیچ فرد متفرقه ای غیر از شما حق ورود به کابین را ندارد.
 15. برای اطلاع افراد داخل محوطه، پیش از شروع به کار آژیر زده تا آن ها را مطلع کنید.
 16. در زمان شرایط آب و هوایی نامناسب مانند باد و باران، سرمای شدید، گرد و غبار و … از انجام کار خودداری نمایید.
 17. همیشه پیش از شروع به کار، اتصالات مکانیکی و برقی، سیم و کابل ها، جوش ها، سیم بکسل، وضعیت وینچ، عملکرد میکروسوئیچ ها، ترمزها، محدودکننده ها و اخطار دهنده ها را مورد بازبینی قرار دهید.
 18. هرگونه باربرداری غیرمجاز موجب خطر می شود، بنابراین کلیه باربرداری ها را مطابق دستورالعمل نصب شده در کابین اپراتور انجام دهید.
 19. با مشاهده هرگونه مورد مشکوک و مشکل فنی سریعاٌ کار را متوقف و به مسئول مربوطه شرایط را توضیح دهید.

 

دوره آموزشی تاور کرین

 

سوالات متداول

1 . گواهینامه تاورکرین را از کجا باید گرفت؟

گواهینامه تاور کرین توسط شرکتهای بازرسی وابسته با سازمان استاندارد ایران و شرکتهای بازرسی مورد قبول وزارت کار و همچنین اموزشگاه های سازمان فنی و حرفه ای صادر می گردد .

2 . برای اخذ گواهینامه اپراتور تاور کرین چه باید کرد؟

برای گرفتن گواهینامه اپراتور تاور کرین باید به یکی از مراکز صدور این گواهینامه از جمله شرکتهای بازرسی و یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای تحت نظر وزارت کار مراجعه نمود و د ر کلاسهای اموزش تئوری و عملی انها شرکت نمود و نسبت به اخذ این گواهینامه اقدام کرد .

3 . مدت زمان اعتبار گواهینامه چند وقت است؟

مدت زمان اعتبار گواهینامه به اقتضاء زمان متفاوت بوده است . گاهی به صورت 6 ماهه بوده است و در بعضی از زمانها یکساله بوده است . این امر بستگی به تصمیمات مراجع ذیصلاح تصمیم گیری دارد .  ولی در حال حاضر گواهینامه ها2 یا 3 ساله هستند .

4 . در چه شرایطی گواهینامه تمدید نخواهد شد؟

در صورتی که اپراتور هر یک از شرایط ذیل را دارا نباشد مراجع ذیصلاح می توانند نسبت به تمدید گواهینامه اقدام نکنند . – اولین ومهمترین فاکتور صحت جسمی وروانی اپراتور است که اگر به هر دلیلی فاقد این مهم باشد تمدید گواهینامه دچار مشکل خواهد شد . – دارا بودن توان جسمی لازم . زیرا یک اپراتور در روز حداقل 4 بار از تاور کرین بالا وپایین می شود و در صورتی که این توانایی جسمی در اووجود نداشته باشد و یا دچار نقص باشد مسلما نمی تواند اپراتور تاور کرین باشد . – داشتن دید کافی و سلامت بینایی . بینایی چشم نیز یکی از مواردی است که اگر اپراتور نداشته باشد تمدید گواهینامه وی با مشکل مواجه خواهد شد . – نداشتن سواد کافی و یا نداشتن اطلاعات لازم در خصوص موارد مربوط به تاور کرین از جمله آشنایی به خواندن جداول باربرداری و آشنا بودن به قسمتهای مختلف تاور کرین و…

5 . چگونه باید گواهینامه تاور کرین را تمدید نماییم؟

همانگونه که میدانید گواهینامه های تاور کرین نیز مانند سایر گواهینامه ها دارای یک تاریخ صدور ویک تاریخ انقضاء هستند . 

6 . چه اپراتوری صلاحیت کار با تاور کرین را دارد؟

اپراتوری که دوره های تئوری از جمله اصول باربرداری ، آشنایی با تجهیزات ایمنی و باربرداری ، و دوره اپراتوری  را توامان با دوره های عملی گذرانده باشد و توسط یکی از مراجع ذیصلاح تایید شده باشد وموفق به اخذ گواهینامه اپراتوری شده باشد . قطعا میتواند در به عنوان یک راننده با صلاحیت در پروژه های ساختمانی شروع به فعالیت کندامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید