X

اجزای تشکیل دهنده سوله

۰۹۱۲۶۵۰۶۷۸۲ مدیر فنی (سرکار خانم مهتابی)
اجزای تشکیل دهنده سوله

سوله در واقع به محیطی بدون ستون گفته می‌شود و معمولا با سقف شیبدار ساخته می‌شود. از سوله‌ها در کارخانه‌ها، انبارها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، سالن‌های ورزشی، فروشگاه‌ها و مکان‌های دیگر استفاده می‌شود. 

ونوس کرین
ونوس کرین

سوله چیست؟ اجزای تشکیل دهنده سوله چیست؟ سوله‌ها بر حسب نوع کاربرد اندازه‌های مختلفی دارند. برای به صرفه بودن سوله باید در ساخت آن، نوع کاربرد و ابعاد آن را مورد توجه قرار دهید. سوله‌ها دارای اجزای متفاوتی است که هر کدام وظیفه‌ای خاص به عهده دارد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل با قطعات تشکیل دهنده سوله آشنا شویم. 

سوله چیست؟

سوله در واقع به محیطی بدون ستون گفته می‌شود که معمولا با سقف شیبدار ساخته می‌شود. سوله‌ها کاربردهای مختلفی دارند که در مقاله‌ای جدا به بررسی کاربردهای سوله پرداخته‌ایم. از سوله‌ها در کارخانه‌ها، انبارها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، سالن‌های ورزشی، فروشگاه‌ها و مکان‌های دیگر استفاده می‌شود. 

قطعات سوله

اجزای تشکیل دهنده سوله چیست؟

قاب‌های شیبدار یا فریم

سوله‌ها از تعداد زیادی قاب‌های شیبدار تشکیل شده‌اند که به آن‌ها قاب‌های اصلی سوله گفته می‌شود. این قاب‌‌ها که متشکل از ستون‌ها و تیرها هستند و معمولا با دهانه بزرگ ساخته می‌شوند به هم متصل می‌شوند تا بتوانند نیروهای وارد بر سوله را تحمل کنند. ستون‌ها از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده سوله هستند و دارای بال و جان هستند. قسمت کناری ستون را که وظیفه آن تحمل وزن است، بال و قسمت نگهدارنده ستون را جان می‌‌گویند. 

وال پست

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده سوله است که برای کم کردن سطح بادگیرهای ستون اصلی به کار می‌رود. در واقع وال پست‌ها ستون‌های فرعی هستند که در ابتدا و انتهای سوله ساخته می‌شوند. 

استرات

ستون‌های افقی هستند که که قاب‌ها را به صورت طولی به یکدیگر متصل می‌کنند. وظیفه استرات تحمل نیروهای جانبی است و مقاومت در برابر فشارهای طولی است و بین 5 تا 8 متر طول دارد. بسته به اندازه دهانه سوله امکان اجرای چند استرات وجود دارد. 

مهاربند

در دو نوع عمودی و افقی وجود دارند که برای فشار و کشش و افزایش سختی لوله‌ها به کار می‌روند. 

لاپه

وظیفه لاپه یا پرلین، تحمل وزن پوشش سقف است و به صورت افقی و به شکل z اجرا می‌شود. پرلین در بین قاب‌های اصلی در راستای طول سوله قرار می‌گیرد و به دلیل فشاری که تحمل می‌کند یکی از مهم‌ترین اجزای سوله به شمار می‌آید. 

جرثقیل

در سوله سازی جرثقیل معمولا در تمام نقاط سوله به صورت طولی و عرضی اجرا می‌شود و پرکاربردترین آن‌ها جرثقیل‌های سقفی هستند. جرثقیل بر روی تیر حمال قرار می‌گیرد. 

اجزای تشکیل دهنده سوله

رفتر در سوله سازی

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده سوله رفتر است که به نام تیرهای شیبدار سوله نیز شناخته می‌شود و بار مرده و زنده سقف از طریق آن به ستون‌ها منتقل می‌شود. 

آب‌رو یا گاتر

جمع کردن آب باران از دغدغه‌های سوله سازان است. از این رو باید آب‌رویی باشد که آب را انتقال دهد. گاتر به همین منظور در سوله سازی اجرا می‌شود و در انتهای سایه بان قرار می‌گیرد.

جمع بندی

اجزای تشکیل دهنده سوله را بررسی کردیم. اگر هنوز ابهامی در این رابطه دارید، ونوس کرین برای پاسخ سوالات شما در خدمتتان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سوله سازی و دیگر تجهیزات ساختمانی با ونوس کرین تماس بگیرید. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید